images/yasna-300.png

اصول طراحی سایت

 

 

شناخت طرز تفکر مشتری

اصولا اکثر مشتریان طراحی وبسایت ها طرز تفکری مشابه همه ی کاربران اینترنت دارند. کاربرانی که وقتی چیزی را در اینترنت جستجو میکنند بدنبال وبسایتی هستند که بدون معطلی و مستقیما آنها را به مطلب مورد نظرشان هدایت کنند. در این میان همگی کاربران اتفاق نظر دارند که بهترین وبسایت همانی است که در عین سادگی دارای محتوای ارزنده ای باشد. برای مثال اگر وارد وبسایتی شوند که با حجم انبوهی از تبلیغات و اطلاعیه های گوناگون و محتوای بی ربط مواجه شوند به سرعت یا بر روی دکمه بازگشت مرورگر خود کلیک می­کنند و یا مروگر را به کلی می­بندند. و در صورتی که تکرار چند باره این موضوع اتفاق بیافتد باعث کلافگی و دل زدگی کاربر خواهد شد و این موضوع ذهنیت منفی از وبسایت و صاحب آن پیدا خواهد نمود که موجب ریزش مشتریان  آن مجموعه خواهد شد.

اکثر مواقع دلیل عدم پذیرش وبسایت ها با گرافیک و طراحی فوق مدرن از سمت کاربران ،  عدم تناسب بین محتوا و طراحی گرافیکی وبسایت است.

پس می توان گفت با شناخت نسبی طرز تفکر مخاطبین و طرز فکر مشتری است که میتوان طراحی وبسایت مورد نظر را بگونه ای تحلیل و طراحی نمود که مورد قبول حداکثری قرار بگیرد.

کاربران بجای جستجوی بین تمامی کلمات، به دنبال کلمات کلیدی برای جستجوی خود در محتوای وبسایت ها می گردند. و همین امر موجب میشود که اگر در اندک زمانی به مطلب مورد نظر خود نرسند به سرعت از وبسایت خارج شوند. که به دنبال آن ریزش مخاطبان و در نتیجه کاهش درآمد شرکت  یا صاحب وبسایت را در پی خواهد داشت. همچنین در صورتی که محتوا حتی مملو از اطلاعات مورد نظر مخاطب باشد. با این حال همه ی آن محتوا را دنبال نخواهد کرد. بلکه اولین موردی که به چشمش بیاید و کارش را راه بیندازد انتخاب میکند و از بقیه محتوا میگذرد. پس انتخاب سبک نوشتن محتوا بسیار حائز اهمیت است.

کاربران یک وبسایت مایلند بیشترین کنترل را بر روی وبسایت داشته باشند مثلا نمایش یک مطلب در وبسایت با یک پنجره جدید به دلیل اینکه امکان استفاده از دکمه بازگشت غیر ممکن میشود باعث آزردگی خاطر کاربر میگردد.

 

طراحی به گونه ای که کمترین علامت سوال هنگام استفاده کاربر از وبسایت بوجود بیاید

لزوم طراحی به گونه ای که کاربر با دریافت حداقلی آموزش استفاده و با تکیه بر تفکر خود براحتی بتواند در کمترین زمان ممکن بر کل وبسایت اشراف پیدا نماید بسیار حائز اهمیت است.

در صورتی که در طراحی سایت بحث خود آموزی وبسایت در نظر گرفته نشود موجب دل زدگی کاربر خواهد شد. خود آموزی وبسایت به معنی آن است که محتوای وبسایت و طراحی آن بگونه ای باشد که کاربر را به بخش هایی که مد نظر است براحتی راهنمایی نماید.

 

 

رابط کاربری صبر مخاطب را به لب نرساند.

وبسایتی که مثلا برای فروش محصول خود یا حتی رساندن کاربر به هدف مورد نظرش او  را به صفحه های متعدد بفرستد و به اصطلاح از این قسمت به آن قسمت منتقل نماید و یا صرفا جهت افزایش حساب کاربری ، اطلاعات ثبت نامی و هزار چیز جورواجور دیگر از کاربر طلب کند محکوم به شکست است و قطعا این حس و بازخورد منفی در ذهن مخاطب خواهد ماند. پس وبسایتی که در عین رساندن سریع و مستقیم کاربر به هدف مورد نظرش ، انتقال محتوای لازم به او را نیز انجام دهد. در حقیقت رضایت مخاطب و افزایش بهره وری را برای هر دو سمت ماجرا یعنی کاربر و صاحب وبسایت فراهم نموده است.

 

تمرکز بر روی محتوای جالب توجه مخاطبان

همان طور که کلمه های پر رنگ یا کلمات تاکیدی در متن مخاطب را به وجد می آورد برای ماندن و مشاهده بخش های مختلف وبسایت نیز طراحی لازم است که بیننده را به هیجان آورد تا تمامی بخش های وبسایت را بررسی نماید که این خود باعث رغبت هر چه بیشتر بیننده به صاحبان این نوع وبسایت ها خواهد شد.

جالب توجه است که بدانید چشم انسان یک دستگاه ثبت کننده غیر خطی است به این معنی که تفاوت ها را بسرعت درک می کند. پس لازم است طراحی الگوها عکس ها و محتواها بگونه ای باشد که حداکثر جذابیت را برای مخاطب به همراه بیاورد.